top of page
Wstęp

INDYWIDUALNE SZKOLENIE SURVIVALOWE - JAK WYGLĄDA?

Aby mieć pewność, jak wygląda Szkolenie Survivalowe na które chcesz się zapisać, zapoznaj się z treścią tej strony. Tutaj, w jak najdokładniejszych szczegółach, przedstawiamy w jaki sposób przeprowadzimy Cię przez wszystkie kluczowe tajniki Szkoły Przetrwania.

Techniki Survivalowe oraz aspekty Sztuki Przetrwania które będziemy ćwiczyć na szkoleniu,  dobierane są w taki sposób, aby zapewnić Ci zestaw realnych narzędzi, niezbędnych w sytuacji przetrwania. Na naszym Szkoleniu Survivalowym, nie będziemy skakać z klifów, nie będziemy pływać w błocie, wspinać się na drzewa, rzucać tomahawkami ani nie robić rzeczy z programów telewizyjnych o Survivalu typu Bear Grylls i podobne. 

Skupimy się na praktycznych i przede wszystkim bezpiecznych technikach, znacząco podnoszących Twoją sprawność w terenie.

Program Indywidualnego Szkolenia Survivalowego opiera się na pięcu FILARACH oraz trzech STREFACH survivalu.
Filarami sąWoda, Schronienie, Ogień, Jedzenie oraz Topografia Survivalowa wraz z Sygnalizacją Awaryjną.
Strefy survivalu dzielimy na: pierwszą - to co mamy przy sobie i w zasięgu ręki, drugą - to co widzimy oraz trzecią - to co leży poza zasięgiem naszego wzroku.
Podczas szkolenia, będziemy krok po kroku, skrupulatnie, realizować techniki z poszczególnych filarów survivalu. Będziemy systematyzować nasze działania w trzech strefach, aby wiedza jaką wyniesiesz, była uporządkowana i dobrze utrwalona. Tak, aby jak najmniej mogło "wylecieć z głowy" w stresie Sytuacji Survivalowej.

Filar I - Woda

FILAR PIERWSZY: WODA

Uzdatnianie Wody Survival. Szkolenie Survivalowe. Kurs Przetrwania. Obóz Survivalowy. Survivor Group. Warszawa.

Najważniejszy filar Survivalu. Zaraz po omówieniu zasad bezpieczeństwa i organizacji naszego Szkolenia Survivalowego, przechodzimy do symulacji odnajdywania źródeł wody.
Pokazujemy Ci w praktyce, jak wykorzystywać roślinność, ukształtowanie terenu i ślady okolicznych zwierząt, aby znaleźć zbiornik wodny lub obszar podmokły. Kiedy już wodę znajdziemy, nauczymy Cię Technik Survivalowych, jak ją najskuteczniej pozyskiwać.
Zależnie od pory roku i pogody, używamy technik takich jak: pozyskiwanie wody przez transpiracje, mini studnia przy zbiorniku wodnym, odsączanie wody z błota, zbieranie rosy, wyciskanie wody z mchu, zbieranie deszczówki, topienie śniegu czy też lokalizowanie wody w dnie wyschniętego strumienia.
Kiedy wodę już zbierzemy, przechodzimy do jej filtracji za pomocą filtra survivalowego, pastylek do oczyszczania wody, puryfikacji UV, jak i również poprzez jej przegotowanie (również kiedy nie mamy naczynia do tego przeznaczonego). Jako że pod opieką będziemy mieli tylko Ciebie, przekażemy Ci również techniki zaawansowane.

FILAR DRUGI: SCHRONIENIE

Filar II - Schronienie

Również kluczowy element Sztuki Przetrwania. Bywają nawet sytuacje, że schronienie jest szybciej potrzebne niż źródło wody. Bez wody możemy wytrzymać do dwóch dni, W ekstremalnych przypadkach, mróz i wiatr mogą nas zabić w dwie godziny jeżeli się przed nimi nie schronimy.
Zaraz po części poświęconej wodzie, na naszym Szkoleniu Survivalowym, będziemy ćwiczyć techniki schronienia. Ten segment szkolenia jest w 100% dostosowany do aktualnej pory roku i warunków pogodowych. Nauczymy Cię technik izolacji od podłoża oraz budowy skutecznego zadaszenia takich jak survivalowe "łóżko" improwizowane, szałas dwuspadowy izolowany, awaryjne użycie folii NRC oraz inne, zaawansowane techniki.
Będziemy też ćwiczyć wszystkie detale, takie jak odpowiednie techniki wiązania i napinania zadaszenia, węzły przydatne w Survivalu, umiejscowienie posłania względem ogniska lub innego źródła ciepła oraz lokalizacji schronienia uwzględniając otoczenie, roślinność i ukształtowanie terenu. 

Schronienie Survival. Ognisko Dakota Fire Hole. Ognisko Dakota. Budowa Szałasu. Szkoła Przetrwania. Kurs Survivalowy. Survivor Group. Warszawa.

FILAR TRZECI: OGIEŃ

Filar III -Ogień
Rozpalanie ognia.Typy Ognisk. Rodzaje Ognisk. Jak rozpalić ognisko? Sposoby Rozpalania Ognia. Metody Rozpalania Ognia. Szkoła Przetrwania. Survival. Survivor Group. Warszawa.

Ogień w Survivalu jest arcyważny. Temu filarowi poświęcamy znaczą część naszego szkolenia. Można powiedzieć że jest to tak jakby filar filarów. Ma on wpływ na jakość naszej wody, drastycznie zwiększa osiągi naszego schronienia oraz umożliwia spożywanie dużo większej gammy pożywienia ze źródeł naturalnych.
Pozwala też na ekstrakcję bardzo ważnych witamin i mikroelementów z roślin. Pełni również funkcje odstraszające i obronne przed dzikimi zwierzętami. Nie mówiąc już o walorach psychologicznych.
Na naszym szkoleniu nauczysz się rozpalać ogień krzesiwem, skutecznie dobierać materiał do rozpalania i prowadzenia ogniska, dobierać warstwy paliwa oraz rozpalać ogień metodami improwizowanymi. Poznasz także najdokładniejsze detale odnośnie mechaniki działania ogniska. Co to jest spalanie? Co generuje ciepło? Jak umieścić ognisko względem wiatru i terenu? Jak utrzymywać ognisko kiedy jest mokro? A nawet, jak zbudować sobie "survivalowe ogrzewanie podłogowe" lub ognisko "całonocne".

FILAR CZWARTY: JEDZENIE

Filar IV - Jedzenie

Ogólnie przyjęte jest, że człowiek może przeżyć bez jedzenia do dwóch tygodni. W praktyce jednak, w szczególności w sytuacji przetrwania, już po 48 godzinach bez posiłku nasze szanse na przetrwanie zaczynają drastycznie spadać.
Dzieje się to ze względu na to, że im dłużej nie jemy -> tym mniej mamy energii -> tym mniej mamy motywacji do działania. Nasze myślenie i zdolność realnej oceny sytuacji także cierpi. Efektem tego jest zmniejszenie szans na zdobycie czegoś do jedzenia. Brak energii wpływa również na wszystkie pozostałe filary. Będziemy mieli mniej siły na budowę schronienia, mniej będziemy pozyskiwali wody oraz mniej nazbieramy paliwa do ogniska.
Na szkoleniu nauczymy Cię podstawowych roślin jadalnych, sposobów ich przyrządzania oraz jak uczyć się roślin. Pokażemy Ci także podstawowe pułapki i wnyki na dziką zwierzynę oraz wytłumaczymy zasady ich użycia. Nauczymy Cię też, kiedy i w jaki sposób można przygotowywać i spożywać znalezione mięso (padlinę). Zagłębimy się także w zagadnienia medycyny i higieny survivalowej.

Wnyk. Pułapka Survivalowa. Polowanie na Bażanty. Wnyki. Pułapka Wieszak. Jedzenie Survival.  Szkoła Przetrwania. Szkolenie Survivalowe. Survival. Survivor Group. Warszawa.

FILAR PIĄTY: SYGNALIZACJA AWARYJNA I TOPOGRAFIA

Filar V - Navi/Sygn
Sygnalizacja awaryjna. S.O.S. Szkoła Przetrwania. Survival. Szkolenie Survivalowe. Kurs Survivalu. Obóz Przetrwania. Survivor Group. Warszawa.

Po przećwiczeniu technik z powyższych czterech filarów Survivalu w dniu pierwszem, następnego dnia Szkolenia Survivalowego, skupimy się na filarze piątym, czyli na wyjściu z sytuacji przetrwania.
Do tego potrzebne są dwa kluczowe elementy: sygnalizacja awaryjna oraz topografia survivalowa. Po śniadaniu, przedstawimy Ci wszelkie aspekty teoretyczne zagadnienia pierwszego. Poruszymy zasady sygnalizacji awaryjnej, podstawowe znaki w alfabecie morsa, zasady działania służb ratunkowych oraz w jaki sposób najskuteczniej naprowadzać je na nasz ślad. Omówimy także improwizowane sposoby zwracania na siebie uwagi w terenie.
Po wykładzie, będziemy ćwiczyć ognisko sygnalizacyjne, lustro sygnalizacyjne oraz nadawanie sygnału S.O.S. metodami wizualnymi oraz dźwiękowymi. Przećwiczymy także sposoby pozostawiania skutecznych wskazówek, pomagającym służbom ratunkowym odnalezienie nas, kiedy zdecydujemy się przemieścić. Wszystkie sposoby i techniki których uczymy, były  realnie wykorzystywane w sytuacjach survivalowych na całym świecie.

Po zrealizowaniu teorii i praktyki z zakresu sygnalizacji ratunkowej, przechodzimy do ostatniego bloku tematycznego jakim jest topografia survivalowa. Podczas tego segmentu szkolenia, realizowany jest wykład teoretyczny ze sposobów i technik Survivalowej Orientacji w Terenie.
Nauczymy Cię na nim takich zagadnień jak wyznaczanie orientacyjnej północy po mchu na drzewach lub kamieniach, śniegu w zagłębieniach, po rozkładzie korony samotnego trzewa i charakterystyce jego gałęzi, po słojach ściętych drzew a nawet po konstrukcji mrowiska. Przedstawimy też metody dokładnego wyznaczania kierunków świata za pomocą słońca, słońca i zegarka, księżyca i gwiazd. (Jeśli pogoda pozwoli, to nocą zrealizujemy też ostatnie dwa zagadnienia w praktyce). Uczymy też podstaw obsługi kompasu i marszu na azymut. Następnie, wykonujemy marsz do miejsca rozpoczęcia Szkolenia Survivalowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekty nawigacyjne. Podczas tego marszu, ćwiczymy w praktyce to, czego przed chwilą dowiedzieliśmy się podczas wykładu.

Survivalowa Orientacja w Terenie. Wyznaczanie Północy bez Kompasu. Topografia. Terenoznawstwo. Kurs Survivalu. Szkolenie Survivalowe. Survivor Group. Warszawa.
Program Szkolenia

TERMINY SZKOLENIA USTALANE SĄ INDYWIDUALNIE

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA:

Dzień Pierwszy

  • Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 10:00, zapoznanie z zasadami zachowania w sytuacji survivalowej, określenie priorytetów przetrwania

  • Przemarsz na miejsce szkolenia właściwego, z przystankami w miejscach istotnych dla survivalu. (Potencjalne źródła wody, cennego materiału do rozpalenia ogniska, szlaków zwierzęcych itp.)

  • Przygotowanie schronień na noc. Różne typy i rodzaje

  • Techniki rozpalania i podtrzymywania ogniska w warunkach dziennych

  • Techniki oczyszczania, filtracji i uzdatniania wody do picia

  • Wykorzystanie roślin dziko rosnących, budowa podstawowych pułapek i wnyków survivalowych, (czwórka, wnyk sprężynujący prosty, pułapka -wieszak). Omówienie zasad ich użycia oraz aspektów prawnych. Dokładne techniki i zebrane rośliny naturalnie zależne od pory roku i warunków

  • Omówienie zasad zachowania w porze nocnej

  • Trening znajdywania podpałki, rozpałki oraz rozpalania ognia po zmroku

  • Prezentacja różnych typów ognisk wraz z ich zastosowaniem (gwiazda, studnia, ognisko odwrotne, dakota fire hole). Techniki ogrzewania schronienia.

  • Sen z podtrzymywaniem ogniska za pomocą technik, pozwalających na jak najrzadsze dokładanie do ognia

Dzień Drugi 

  • Pobudka

  • Podczas i chwilę po śniadaniu, omówienie zasad oszczędzania energii i zapasów odżywczych. Bazując również na doświadczeniu uzyskanym przez minione godziny

  • Teoria i praktyka awaryjnych metod sygnalizacyjnych

  • Teoria i praktyka orientacji w terenie oraz topografii. Techniki marszu w dzikich warunkach

  • Powrót do miejsca rozpoczęcia szkolenia

  • Oficjalne zakończenie kursu, wręczenie certyfikatów do godziny 16:00

ZAPISZ SIĘ!

Każde szkolenie jest unikalne. Dostosowujemy się do panujących warunków i pory roku. Dobieramy Techniki Survivalowe w ten sposób, aby zmaksymalizować szkolenie było jak najbardziej realne oraz aby zmaksymalizować wyniesioną ze szkolenia wiedzę i umiejętności.
Dodatkowo, jeżeli nie jesteś początkujący i chciałbyś zagłębić się w konkretny aspekt survivalu lub skupić się na konkretnej technice, napisz do nas o tym przy zgłoszeniu. Ustalimy z Tobą dokładny program szkolenia oraz jego zakres merytoryczny.
Domyślnie, szkolenie odbywa się w lasach niedaleko Konstancina-Jeziorny. Jeżeli chcesz odbyć szkolenie w innej okolicy, istnieje również możliwość dojazdu instruktorów. Wówczas, przeanalizujemy czy teren szkolenia pozwoli na skuteczne zrealizowanie programu. Jeżeli tak, to trzeba będzie jedynie doliczyć koszty dojazdu instruktorów zależne od odległości i szkolenie może się odbyć tam gdzie wskażesz.

GALERIA

Galeria

INFORMACJE DODATKOWE

Informacje Dodatkowe

Co zabrać ze sobą? Na naszym Szkoleniu Survivalowym, każdemu kursantowi zapewniamy podstawowy sprzęt. W momencie rozpoczęcia szkolenia wydajemy nóż, krzesiwo, naczynie do gotowania na ognisku, 10m paracordu oraz folie NRC. Musisz mieć ubranie i wygodne buty których nie szkoda pobrudzić. Ubranie musi być dostosowane do panującej pogody i warunków. Mile widziana czapka, latarka i rękawiczki.
Kiedy i gdzie zbiórka? Szkolenie rozpoczyna się w sobotę o godzinie 10:00 na parkingu niedaleko lasu w południowej części Konstancina-Jeziorny (domyślne miejsce). Dokładny adres i szczegółowe wytyczne dojazdu wysyłamy w e-mailu potwierdzającym zapis na Szkolenie Survivalowe. Szkolenie kończy się w niedzielę do godziny 16:00.
Jak wygląda kwestia noclegu? Sen w improwizowanym schronieniu survivalowym. Należy mieć własny śpiwór i karimatę. Te też możemy wydać, ale ze względów higienicznych, mocno zalecamy mieć własne.
W kwestii wyżywienia należy mieć prowiant na 30h. Na miejscu rozpoczęcia szkolenia, jest także możliwość zakupu wojskowych racji żywnościowych w cenie 40zł za sztukę.

Szkolenie Survivalowe. Kurs Survivalu. Szkoła Przetrwania. Kurs Survivalowy. Obóz Przetrwania. Obóz Survivalowy. Survivor Group. Warszawa.
Szkolenie Survivalowe. Szkoła Przetrwania. Obóz Przetrwania. Kurs Survivalu. Obóz Survivalowy. Kurs Survivalowy. Survivor Group. Warszawa.

ZAPISZ SIĘ

NA SZKOLENIE!

Zapisz się!

SPRAW KOMUŚ WYJĄTKOWY PREZENT!

Spraw Komuś Prezent!
Prezent Urodzinowy. Prezent dla Chłopaka. Pomysł na Prezent. Prezent dla Faceta. Prezent dla Mężczyzny. Prezent dla Niego. Kreatywny Prezent dla Chłopaka. Survivor Group. Warszawa.

Szukasz pomysłu na prezent? Nasze Indywidualne Szkolenie Survivalowe jest idealną propozycją. Jest to idealny prezent na urodziny, imieniny, z okazji różnych świąt, lub w dowolnych innych okolicznościach.
Aby kogoś obdarować biletem na nasze Szkolenie Survivalowe, jedyne co musisz zrobić to wykupić uczestnictwo w szkoleniu dokładnie w taki sam sposób jakbyś sam się na nie zapisywał/a. Do uwag przy zamówieniu dodaj jedynie "Prezent dla (imię i nazwisko obdarowanego)". Wówczas, na Twój mail wyślemy voucher z unikalnym kodem, który pozwoli obdarowanemu zapisać się na szkolenie. "Bilet" jest do wykorzystania przez okres dwóch lat. Jedyne co wtedy zostanie, to wręczyć voucher obdarowanemu :)
A może szukasz pomysłu na Wieczór Kawalerski, Imprezę Integracyjną lub Event Firmowy w klimacie survivalowym? Kliknij TUTAJ. Zostaniesz przekierowany do strony z formularzem, w którym możesz opisać jaki event Cię interesuje, wraz ze wszystkimi uwagami co do okazji oraz jego przebiegu. Organizację eventu wycenimy indywidualnie.

bottom of page