top of page
Wstęp

PODSTAWOWE SZKOLENIE SURVIVALOWE - JAK WYGLĄDA?

Aby mieć pewność, jak wygląda Szkolenie Survivalowe na które chcesz się zapisać, zapoznaj się z treścią tej strony. Tutaj, jak najdokładniej opisujemy program szkolenia oraz załączamy zdjęcia i filmy przedstawiające jego poszczególne fazy.

Techniki Survivalowe oraz aspekty Sztuki Przetrwania które poruszamy na szkoleniach  dobierane są w taki sposób, aby zapewnić Ci realne narzędzia, niezbędne w sytuacji survivalowej. Na naszych Szkoleniach Survivalowych nie skaczemy z klifów, nie pływamy w błocie, nie wspinamy się na drzewa, nie rzucamy nożami i nie robimy nic co pokazywane jest w programach o Survivalu typu Bear Grylls. 

Skupiamy się na praktycznych i przede wszystkim bezpiecznych technikach, znacząco podnoszących komfort i bezpieczeństwo w terenie.

Program Podstawowego Szkolenia Survivalowego opiera się na pięcu FILARACH oraz trzech STREFACH survivalu.
Filary są toWoda, Schronienie, Ogień, Jedzenie oraz Orientacja w Terenie wraz z Sygnalizacją Awaryjną.
Strefy survivalu dzielimy na: pierwszą - to co mamy przy sobie i w zasięgu ręki, drugą - to co mamy w zasięgu wzroku oraz trzecią - to co leży poza zasięgiem naszego wzroku.
Skrupulatnie krok po kroku, na szkoleniu realizujemy techniki z poszczególnych filarów survivalu, cały czas organizując nasze działania w trzech strefach, aby mógł jak najwięcej wynieść ze szkolenia.

Filar I - Woda

FILAR PIERWSZY: WODA

Uzdatnianie Wody Survival. Survivor Group. Warszawa.

Woda jest to najważniejszy filar survivalu. Na szkoleniu, Pokazujemy w praktyce, jak wykorzystywać roślinność, ukształtowanie terenu i ślady okolicznych zwierząt, aby zmaksymalizować swoje szanse na odnalezienie zbiornika wodnego lub obszaru podmokłego. Kiedy już wodę znajdziemy, uczymy Technik Survivalowych, jak ją pozyskiwać.
Zależnie od pory roku i pogody, używamy technik takich jak: pozyskiwanie wody przez transpiracje, mini studnia przy zbiorniku wodnym, zbieranie rosy, wyciskanie wody z mchu, topienie śniegu czy też lokalizowanie wody w dnie wyschniętego strumienia.
Kiedy wodę już zbierzemy, przechodzimy do jej filtracji za pomocą filtra survivalowego, pastylek do oczyszczania wody, puryfikacji UV, jak i również poprzez jej przegotowanie (również ze sposobami gotowania wody kiedy nie mamy naczynia do tego przeznaczonego).

FILAR DRUGI: SCHRONIENIE

Filar II - Schronienie

Również kluczowy element Sztuki Przetrwania. Bez wody możemy wytrzymać do dwóch dni, W ekstremalnych przypadkach, mróz i wiatr mogą nas zabić w dwie godziny jeżeli się przed nimi nie schronimy.
Podczas tego segmentu szkolenia, uczymy dwóch podstawowych i niezbędnych Technik Survivalowych z tego zakresu. Są nimi izolacja od podłoża oraz przygotowywanie zadaszenia. Budujemy podniesione od podłoża "łóżko survivalowe" z wyścieleniem izolującym z igliwia oraz używamy folii NRC (lekka i można ją zawsze mieć ze sobą) do przygotowania zadaszenia.
Omawiamy i ćwiczymy również wszystkie detale, takie jak odpowiednie techniki wiązania i napinania zadaszenia, umiejscowienie posłania względem ogniska lub innego źródła ciepła oraz lokalizacji schronienia uwzględniając otoczenie, roślinność i ukształtowanie terenu. 

Schronienie Survival. Ogrzewanie Namiotu. Tarp. Survivor Group. Warszawa.

FILAR TRZECI: OGIEŃ

Filar III -Ogień
Rozpalanie Ognia. Rodzaje Ognisk. Typy Ognisk. Szkolenie Survivalowe. Survivor Group. Warszawa.

Ogień w Survivalu jest arcyważny. Temu filarowi poświęcamy znaczą część naszego szkolenia. Ma on wpływ na jakość naszej wody, drastycznie zwiększa osiągi naszego schronienia oraz umożliwia spożywanie dużo większej gammy pożywienia ze źródeł naturalnych.
Pozwala też na ekstrakcję bardzo ważnych witamin i mikroelementów z roślin. Pełni również funkcje odstraszające i obronne przed dzikimi zwierzętami. Nie mówiąc już o walorach psychologicznych.
Nasze Szkolenie Survivalowe zawiera blok tematyczny na którym nauczysz się systemu rozpalania ognia krzesiwem, który działa zawsze. Nauczysz się też skutecznego dobierania materiału do rozpalania ognia, trafnego doboru warstw paliwa oraz skutecznych technik użycia krzesiwa. Poznasz także najdokładniejsze detale odnośnie mechaniki działania ogniska.  Jak umieścić ognisko względem wiatru, terenu i kierunków świata przy rozpalaniu? Jak utrzymywać ognisko kiedy jest mokro?

FILAR CZWARTY: JEDZENIE

Filar IV - Jedzenie

Ogólnie przyjęte jest, że człowiek może przeżyć bez jedzenia do dwóch tygodni. W praktyce jednak, już po 48 godzinach bez posiłku nasze szanse na przetrwanie zaczynają drastycznie spadać.
Dzieje się to ze względu na to, że im dłużej nie jemy -> tym mniej mamy energii. Nasze myślenie i zdolność realnej oceny sytuacji także cierpi. Efektem tego jest zmniejszenie szans na zdobycie czegoś do jedzenia. Brak energii wpływa również na wszystkie pozostałe filary. Będziemy mieli mniej siły na budowę schronienia, mniej będziemy pozyskiwali wody oraz mniej nazbieramy paliwa do ogniska.
Na naszym Szkoleniu Survivalowym, uczymy podstawowych roślin jadalnych oraz sposobów ich przyrządzania. Uczymy także podstawowych pułapek i wnyków na dziką zwierzynę oraz zasad ich użycia. Omawiamy kiedy i w jaki sposób można przygotowywać i spożywać znalezione mięso (padlinę). Poruszamy także podstawowe zagadnienia medycyny i higieny survivalowej.

Rośliny Jadalne. Jedzenie Survival. Szkoła Przetrwania. Kurs Survivalu. Survivor Group. Warszawa.

FILAR PIĄTY: SYGNALIZACJA AWARYJNA I TOPOGRAFIA

Filar V - Navi/Sygn
Sygnalizacja Ratunkowa. Lustro Sygnalizacyjne. Szkolenie Survivalowe. Survivor Group. Warszawa.

Filar ten zawiera zawiera dwa kluczowe elementy jakimi są sygnalizacja awaryjna oraz topografia survivalowa. Podczas bloku tematycznego poświęconego sygnalizacji awaryjnej, realizowany jest poranny wykład z tego zakresu. Poruszamy na nim zasady sygnalizacji awaryjnej, podstawowe znaki w alfabecie morsa, zasady działania służb ratunkowych oraz w jaki sposób najskuteczniej naprowadzać je na nasz ślad.
Po wykładzie, ćwiczymy w praktyce ognisko sygnalizacyjne, lustro sygnalizacyjne oraz nadawanie sygnału S.O.S. Zarówno metodami wizualnymi jak i dźwiękowymi. Ćwiczymy także sposoby pozostawiania skutecznych wskazówek, pomagającym służbom ratunkowym odnalezienie nas, kiedy zdecydujemy się przemieścić. Wszystkie sposoby i techniki których uczymy, były  realnie wykorzystywane w sytuacjach survivalowych na całym świecie.

Po zrealizowaniu teorii i praktyki z zakresu sygnalizacji ratunkowej, przechodzimy do ostatniego bloku tematycznego jakim jest topografia survivalowa.
W części teoretycznej uczymy takich zagadnień jak wyznaczanie orientacyjnej północy po mchu na drzewach lub kamieniach, śniegu w zagłębieniach, po rozkładzie korony samotnego trzewa i charakterystyce jego gałęzi, po słojach ściętych drzew a nawet po konstrukcji mrowiska.
Uczymy także metod dokładnego wyznaczania kierunków świata za pomocą słońca, słońca i zegarka, księżyca oraz gwiazd. Uczymy też podstaw obsługi kompasu i marszu na azymut.
Następnie, wykonujemy marsz do miejsca rozpoczęcia Szkolenia Survivalowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekty nawigacyjne. Podczas tego marszu, ćwiczymy w praktyce to, czego przed chwilą dowiedzieliśmy się podczas wykładu.

Wyznaczanie Północy Bez Kompasu. Kurs Survivalu. Orientacja w terenie. Terenoznawstwo. Topografia. Szkoła Przetrwania. Survival. Survivor Group. Warszawa.
Program Szkolenia

TERMINY SZKOLENIA: 1 VII | 15 VII | 5 VIII

Jeżeli żaden z powyższych terminów nie jest dla Ciebie odpowiedni, istnieje możliwość zapisu na termin przyszły/dalszy. Po wykupieniu "biletu" na Szkolenie Survivalowe, możesz go wykorzystać w dowolnym przyszłym terminie aż do 2 lat po dacie zapisu!

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA:

  • Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 10:00

  • Wprowadzenie do zasad survivalu oraz omówienie priorytetów w Sztuce Przetrwania

  • Przemarsz na miejsce szkolenia właściwego, z przystankami w miejscach istotnych dla survivalu. (Potencjalne źródła wody, cennego materiału do rozpalenia ogniska, szlaków zwierzęcych itp.) 

  • Techniki pozyskiwania i oczyszczania wody

  • Omówienie zasad oraz budowa podstawowych schronień survivalowych 

  • Techniki rozpalania ognia i prowadzenia ogniska

  • Podstawowe zagadnienia dotyczące zdobywania pożywienia

  • Pozyskiwanie pożywienia z roślin oraz budowa podstawowych pułapek i wnyków a także instrukcja ich użycia wraz z aspektami prawnymi. (Dokładne techniki i rośliny naturalnie zależne od pory roku i środowiska.)

  • Oficjalne zakończenie kursu, wręczenie certyfikatów o godzinie 16:00

ZAPISZ SIĘ!

Warianty Szkolenia

WARIANTY SZKOLENIA: LATO, ZIMA, OKRES PRZEJŚCIOWY

Szkolenie Survivalowe. Dzikie Rośliny Jadalne. Jedzenie Survival. Survivor Group. Warszawa.

LATO: V - VIII

Woda: Znajdywanie wody w terenie używając do tego dominującej roślinności, rzeźby terenu oraz szlaków zwierzęcych. Znajdywanie i pozyskiwanie wody z dna strumienia oraz z terenu podmokłego (lub technika "Gypsy Well" jeżeli woda jest obecna w nadmiarze). Zbieranie deszczówki. Survivalowy filtr improwizowany, gotowanie wody, komercyjne środki puryfikacji.

Schronienie: Budowa improwizowanego "łóżka"/separatora od podłoża. Wyścielenie posłania igliwiem. Wykorzystanie folii NRC do stworzenia skutecznego zadaszenia. Sposoby izolacji i zadaszenia doraźnego.

Ogień: Znajdywanie, zbieranie i uzdatnianie podpałki (brzoza). Dobór warstw paliwa. Dobór miejsca na ognisko i jego przygotowanie. Rozpalanie ognia krzesiwem. Techniki podtrzymywania ognia (studnia, gwiazda).

Jedzenie: Znajdywanie i rozpoznawanie podstawowych, najczęściej występujących roślin jadalnych. (Nawłoć pospolita, Krwawnik pospolity, Babka zwyczajna, Babka lancetowata, Szczaw zwyczajny, Pokrzywa). Przygotowywanie posiłków i napojów. Podstawy zastosowań medycznych.

Sygnalizacja/Topografia: Wysyłanie sygnału S.O.S. metodami wizualnymi i dźwiękowymi. Lusterko sygnalizacyjne. Znaki fizyczne dla służb ratunkowych.  Podstawy pracy z mapą i kompasem. Improwizowane sposoby rozpoznawania kierunków świata (mech, korony drzew, słońce i zegarek)

Powyższe warianty różnią się od siebie pod względem poszczególnych Technik Survivalowych. Programy poszczególnych wariantów także są dostosowywane to aktualnie panujących warunków.

Trzon szkolenia (znajdywanie wody, rozpalanie ognia, izolacja od podłoża oraz podstawowe techniki sygnalizacyjne i orientacji w terenie) pozostaje niezmienny. Mimo tego, wykonywanie technik stanowiących trzon Sztuki Przetrwania w różnych porach roku daje zupełnie inne doświadczenia i odczucia.

Dodatkowo, jeżeli przychodzisz na szkolenie po odbyciu poprzedniego lub poprzednich wariantów,  mamy w zanadrzu bogaty zasób dodatkowych technik ze wszystkich filarów, którymi możemy rozwinąć Twój program szkolenia. Do każdego kursanta podchodzimy indywidualnie. Gwarantujemy, że Twoje uczestnictwo w każdym wariancie będzie w 100% unikatowe i merytoryczne.

AKTUALNY WARIANT SZKOLENIA: OKRES PRZEJŚCIOWY

Galeria

GALERIA