top of page
Wstęp

KOMPLETNE SZKOLENIE SURVIVALOWE - JAK WYGLĄDA?

Zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu survivalowym! Na tej stronie, w jak najdokładniejszych szczegółach opisujemy program szkolenia oraz załączamy filmy i zdjęcia przedstawiające jego poszczególne fazy.

Techniki Survivalowe oraz aspekty Sztuki Przetrwania, które poruszamy na szkoleniach  dobierane są w taki sposób, aby zapewnić Ci realne narzędzia, niezbędne w sytuacji survivalowej. Na naszych Szkoleniach Survivalowych nie skaczemy z klifów, nie pływamy w błocie, nie wspinamy się na drzewa, nie rzucamy tomahawkami ani nie robimy nic z rzeczy pokazywanych w programach o Survivalu typu Bear Grylls.

Skupiamy się na praktycznych i przede wszystkim bezpiecznych technikach, znacząco podnoszących nasz komfort podczas bytowania w terenie. Nie czekaj, zapisz się już dziś!

Program Kompletnego Szkolenia Survivalowego opiera się na pięcu FILARACH oraz trzech STREFACH survivalu.
Filary są toWoda, Schronienie, Ogień, Jedzenie oraz Orientacja w Terenie wraz z Sygnalizacją Awaryjną.
Strefy survivalu dzielimy na: pierwszą - to co mamy przy sobie i w zasięgu ręki, drugą - to co mamy w zasięgu wzroku oraz trzecią - to co leży poza zasięgiem naszego wzroku.
Skrupulatnie krok po kroku, na szkoleniu realizujemy techniki z poszczególnych filarów survivalu, cały czas organizując nasze działania w trzech strefach, aby wiedza jaką wyniesiesz, była uporządkowana i dobrze utrwalona. Tak aby jak najmniej mogło "wylecieć z głowy" w ewentualnym stresie związanym z prawdziwą Sytuacją Survivalową.

Filar I - Woda

FILAR PIERWSZY: WODA

Uzdatnianie Wody Survival

Najważniejszy filar Survivalu. Zaraz po omówieniu zasad bezpieczeństwa i organizacji naszego Szkolenia Survivalowego, przechodzimy do odnajdywania źródeł wody.
Pokazujemy w praktyce, jak wykorzystywać roślinność, ukształtowanie terenu i ślady okolicznych zwierząt, aby zmaksymalizować Twoje szanse na odnalezienie zbiornika wodnego lub obszaru podmokłego. Kiedy już wodę znajdziemy, uczymy Technik Survivalowych pozwalających ją pozyskać.
Zależnie od pory roku i pogody, używamy technik takich jak: pozyskiwanie wody przez transpiracje, studnia przy zbiorniku wodnym, odsączanie wody z błota, zbieranie rosy, wyciskanie wody z mchu, zbieranie deszczówki, topienie śniegu czy też lokalizowanie wody w dnie wyschniętego strumienia.
Kiedy wodę już zbierzemy, przechodzimy do jej filtracji za pomocą filtra survivalowego, pastylek do oczyszczania wody, puryfikacji UV, jak i również poprzez jej przegotowanie (również ze sposobami gotowania wody kiedy nie mamy naczynia do tego przeznaczonego).

FILAR DRUGI: SCHRONIENIE

Filar II - Schronienie

Również kluczowy element Sztuki Przetrwania. Bywają nawet sytuacje, że schronienie jest szybciej i bardziej potrzebne niż źródło wody. Bez wody możemy wytrzymać do dwóch-trzech dni. W ekstremalnych przypadkach, mróz i wiatr mogą nas zabić w ciągu godzin jeżeli się przed nimi nie schronimy.
Zaraz po części poświęconej wodzie na naszym Szkoleniu Survivalowym, przechodzimy do schronienia. Podczas tego segmentu szkolenia, uczymy dwóch podstawowych i niezbędnych Technik Survivalowych z tego zakresu. Są nimi izolacja od podłoża oraz przygotowywanie zadaszenia. Zbudujemy podniesione od podłoża "łóżko survivalowe" z wyścieleniem izolującym z igliwia oraz użyjemy folii NRC (lekka i można ją zawsze mieć ze sobą) do przygotowania zadaszenia.
Omawiamy i ćwiczymy również wszystkie detale, takie jak odpowiednie techniki wiązania i napinania zadaszenia, umiejscowienie posłania względem ogniska lub innego źródła ciepła oraz lokalizacji schronienia uwzględniając otoczenie, roślinność i ukształtowanie terenu. 

Schronienie Survival. Techniki Przetrwania.

FILAR TRZECI: OGIEŃ

Filar III -Ogień
Rozpalanie Ognia. Sposoby Rozpalania Ognia. Szkolenie Survivalowe.

Ogień w Survivalu jest arcyważny. Temu filarowi poświęcamy znaczą część naszego szkolenia. Można powiedzieć że jest to tak jakby filar filarów. Ma on wpływ na jakość naszej wody, drastycznie zwiększa osiągi naszego schronienia oraz umożliwia spożywanie dużo większej gammy pożywienia ze źródeł naturalnych.
Pozwala też na ekstrakcję bardzo ważnych witamin i mikroelementów z roślin. Pełni również funkcje odstraszające i obronne przed dzikimi zwierzętami. Nie mówiąc już o walorach psychologicznych.
Nasze Szkolenie Survivalowe zawiera blok tematyczny na którym nauczysz się systemu rozpalania ognia krzesiwem który działa zawsze. Nauczysz się też skutecznego dobierania materiału do rozpalania ognia, trafnego doboru warstw paliwa oraz skutecznych technik użycia krzesiwa. Poznasz także najdokładniejsze detale odnośnie mechaniki działania ogniska. Co to jest spalanie? Co generuje ciepło? Jak umieścić ognisko względem wiatru, terenu i kierunków świata przy rozpalaniu? Jak utrzymywać ognisko kiedy jest mokro?

FILAR CZWARTY: JEDZENIE

Filar IV - Jedzenie

Ogólnie przyjęte jest, że człowiek może przeżyć bez jedzenia do dwóch tygodni. W praktyce jednak, w szczególności w sytuacji przetrwania, już po 48 godzinach bez posiłku nasze szanse na przetrwanie zaczynają drastycznie spadać.
Dzieje się to ze względu na to, że im dłużej nie jemy -> tym mniej mamy energii -> tym mniej mamy motywacji do działania. Nasze myślenie i zdolność realnej oceny sytuacji także cierpi. Efektem tego jest zmniejszenie szans na zdobycie czegoś do jedzenia. Brak energii wpływa również na wszystkie pozostałe filary. Będziemy mieli mniej siły na budowę schronienia, mniej będziemy pozyskiwali wody oraz mniej nazbieramy paliwa do ogniska.
Na naszym Szkoleniu Survivalowym, uczymy podstawowych roślin jadalnych oraz sposobów ich przyrządzania. Uczymy także podstawowych pułapek i wnyków na dziką zwierzynę oraz zasad ich użycia. Omawiamy kiedy i w jaki sposób można przygotowywać i spożywać znalezione mięso (padlinę). Poruszamy także podstawowe zagadnienia medycyny i higieny survivalowej.

Jedzenie Survival. Szkoła Przetrwania.

FILAR PIĄTY: SYGNALIZACJA AWARYJNA I TOPOGRAFIA

Filar V - Navi/Sygn
Techniki Sygnalizacyjne. Szkolenie Survivalowe. Szkoła Przetrwania.

Po przećwiczeniu technik z powyższych czterech filarów Survivalu, drugiego dnia Szkolenia Survivalowego, skupiamy się na filarze piątym, polegającym na wyjściu z sytuacji przetrwania.
Filar ten zawiera zawiera dwa kluczowe elementy jakimi są sygnalizacja awaryjna oraz topografia survivalowa. Podczas bloku tematycznego poświęconego sygnalizacji awaryjnej, realizowany jest poranny wykład z tego zakresu. Poruszamy na nim zasady sygnalizacji awaryjnej, podstawowe znaki w alfabecie morsa, zasady działania służb ratunkowych oraz w jaki sposób najskuteczniej naprowadzać je na nasz ślad.
Po wykładzie, ćwiczymy w praktyce ognisko sygnalizacyjne, lustro sygnalizacyjne oraz nadawanie sygnału S.O.S. Zarówno metodami wizualnymi jak i dźwiękowymi. Ćwiczymy także sposoby pozostawiania skutecznych wskazówek, pomagającym służbom ratunkowym odnalezienie nas, kiedy zdecydujemy się przemieścić. Wszystkie sposoby i techniki których uczymy, były  realnie wykorzystywane w sytuacjach survivalowych na całym świecie.

Po zrealizowaniu teorii i praktyki z zakresu sygnalizacji ratunkowej, przechodzimy do ostatniego bloku tematycznego jakim jest topografia survivalowa. Podczas tego bloku, realizowany jest wykład teoretyczny ze sposobów i technik Survivalowej Orientacji w Terenie oraz zagadnień takich jak sposoby wyznaczania północy bez kompasu.
Na wykładzie uczymy takich zagadnień jak wyznaczanie orientacyjnej północy po mchu na drzewach lub kamieniach, śniegu w zagłębieniach, po rozkładzie korony drzew i charakterystyce gałęzi, po słojach ściętych drzew a nawet po konstrukcji mrowiska. Uczymy także metod dokładnego wyznaczania kierunków świata za pomocą słońca, słońca i zegarka, księżyca oraz gwiazd. Uczymy też podstaw obsługi kompasu, marszu na azymut oraz technik wyznaczania odległości w terenie (parokroki, miliradiany/tysiączne). 
Następnie, wykonujemy marsz do miejsca rozpoczęcia Szkolenia Survivalowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekty nawigacyjne. Podczas tego marszu, ćwiczymy w praktyce to, czego przed chwilą dowiedzieliśmy się podczas wykładu.

Sposoby Wyznaczania Północy. Terenoznawstwo. Szkoła Przetrwania.
Program Szkolenia

TERMINY SZKOLENIA: 1-2 VII | 15-16 VII | 5-6 VIII

Jeżeli żaden z powyższych terminów nie jest dla Ciebie odpowiedni, istnieje możliwość zapisu na termin przyszły/dalszy. Po wykupieniu "biletu" na Szkolenie Survivalowe, możesz go wykorzystać w dowolnym przyszłym terminie aż do 2 lat po dacie zapisu!

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA:

Dzień Pierwszy

 • Rozpoczęcie szkolenia, zapoznanie z zasadami zachowania w sytuacji survivalowej, określenie priorytetów

 • Przemarsz na miejsce szkolenia właściwego, z przystankami w miejscach istotnych dla survivalu. (Potencjalne źródła wody, cennego materiału do rozpalenia ogniska, szlaków zwierzęcych itp.)

 • Przygotowanie schronień na noc. Różne typy i rodzaje

 • Techniki rozpalania i podtrzymywania ogniska w warunkach dziennych

 • Techniki oczyszczania, filtracji i uzdatniania wody do picia

 • Wykorzystanie roślin dziko rosnących, budowa podstawowych pułapek i wnyków survivalowych, (czwórka, wnyk sprężynujący prosty). Omówienie zasad ich użycia oraz aspektów prawnych. Dokładne techniki i zebrane rośliny są naturalnie zależne od pory roku i warunków

 • Omówienie zasad zachowania w porze nocnej

 • Prezentacja i trening różnych technik ogniowych

 • Sen z podtrzymywaniem ogniska za pomocą technik pozwalających na jak najrzadsze dokładanie do ognia

Dzień Drugi 

 • Pobudka

 • Podczas i chwilę po śniadaniu, omówienie zasad oszczędzania energii i zapasów odżywczych. Bazując również na doświadczeniu uzyskanym przez minione godziny

 • Teoria i praktyka awaryjnych metod sygnalizacyjnych

 • Teoria i praktyka orientacji w terenie oraz topografii. Techniki marszu w terenie dzikim

 • Powrót do miejsca rozpoczęcia szkolenia

 • Oficjalne zakończenie kursu, wręczenie certyfikatów.

ZAPISZ SIĘ!

Warianty Szkolenia

WARIANTY SZKOLENIA: LATO, ZIMA, OKRES PRZEJŚCIOWY

Szkolenie Survivalowe. Jedzenie Survival. Dzikie Rośliny Jadalne. Szkoła Przetrwania. Survivor Group. Warszawa.

LATO: V - VIII

Woda: Znajdywanie wody w terenie używając do tego dominującej roślinności, rzeźby terenu oraz szlaków zwierzęcych. Znajdywanie i pozyskiwanie wody z dna strumienia oraz z terenu podmokłego (lub technika "Gypsy Well" jeżeli woda jest obecna w nadmiarze). Słoneczna dezynfekcja UV. Zbieranie deszczówki. Metoda transpiracyjna. Survivalowy filtr improwizowany, gotowanie wody, komercyjne środki puryfikacji.

Schronienie: Budowa improwizowanego "łóżka"/separatora od podłoża. Wyścielenie posłania igliwiem. Wykorzystanie folii NRC do stworzenia skutecznego zadaszenia. Sposoby izolacji i zadaszenia doraźnego.

Ogień: Znajdywanie, zbieranie i uzdatnianie podpałki (brzoza, feather-stick, batonowanie). Dobór warstw paliwa. Dobór miejsca na ognisko i jego przygotowanie. Rozpalanie ognia krzesiwem. Techniki podtrzymywania ognia (studnia, gwiazda).

Jedzenie: Znajdywanie i rozpoznawanie podstawowych, najczęściej występujących roślin jadalnych. (Nawłoć pospolita, Krwawnik pospolity, Babka zwyczajna, Babka lancetowata, Szczaw zwyczajny, Pokrzywa). Przygotowywanie posiłków i napojów. Podstawy zastosowań medycznych. Ocena przydatności oraz przygotowanie mięsa znalezionego (padlina).

Sygnalizacja/Topografia: Budowa ogniska sygnalizacyjnego. Wysyłanie sygnału S.O.S. metodami wizualnymi i dźwiękowymi. Lusterko sygnalizacyjne. Znaki fizyczne dla służb ratunkowych.  Podstawy pracy z mapą i kompasem. Improwizowane sposoby rozpoznawania kierunków świata (mech, korony drzew, słońce i zegarek, gwiazdy - Wielki Wóz i Kasjopeja. Marsz na azymut. 

Powyższe warianty różnią się od siebie pod względem poszczególnych Technik Survivalowych. Programy poszczególnych wariantów także są dostosowywane do aktualnie panujących warunków.

Trzon szkolenia (znajdywanie wody, rozpalanie ognia, izolacja od podłoża oraz podstawowe techniki sygnalizacyjne i orientacji w terenie) pozostaje niezmienny. Mimo tego, wykonywanie technik stanowiących trzon Sztuki Przetrwania w różnych porach roku daje zupełnie inne doświadczenia i odczucia.

Dodatkowo, jeżeli przychodzisz na szkolenie po odbyciu poprzedniego lub poprzednich wariantów,  mamy w zanadrzu bogaty zasób dodatkowych technik ze wszystkich filarów, którymi możemy rozwinąć Twój program szkolenia. Do każdego kursanta podchodzimy indywidualnie. Gwarantujemy, że Twoje uczestnictwo w każdym wariancie będzie w 100% unikatowe i merytoryczne.

AKTUALNY WARIANT SZKOLENIA: OKRES PRZEJŚCIOWY

GALERIA

Galeria